13 січня 2015 обвалилася диспетчерська вежа Донецького аеропорту, яка стала символом героїзму захисників України.

Витримали люди, не витримав бетон — від обстрілів впала вежа ДАПу

«Вежа впала дуже добре — в таке місце, як-ніби її Бог рукою поклав», — згадує командир «кіборгів» з позивним «Грін».

новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.media, кіборги, Донецького аеропорту, вежановости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.media

У період з 2014-го по 13 січня 2015 вежа ДАПУ була найнебезпечнішим місцем на фронті. Росіяни вели по ній прицільний вогонь, бо з неї наші військові коригували вогонь нашої артилерії.

З початку війни її важливість та функціонал майже не змінилися. Щоправда, нові диспетчери, наші солдати, яких росіяни назвали кіборгами, вже захищали життя та спокій мільйонів українців. Щодобово слідкували за переміщеннями ворога і коригували вогонь нашої артилерії.

В той день російські терористичні війська почали жорстокий бій. Під будівлю викотили танки, оскільки тільки так можна було її пошкодити.

«Вже з 9 чи з 11 січня 2015 року був такий масований вогонь з усіх боків, що дуже важко було якось встояти. Для нас ця ситуація взагалі була незрозуміла. Танк стояв десь менше ніж кілометр від нас – в облаштованому капонірі. Один раз навівся і просто стріляв по вежі. А артилерія наша – «мовчала». І це не один раз, це декілька днів. Цей танк просто виїжджав на позицію, ми чули як він у Донецьку заводиться, прогріється. Ми дзвонили, ми передавали координати, бо ми знали, що він на те саме місце приїде. Але чомусь так виходило, що якась пара мін падала вже тоді, як танк відстрілявся по нас і поїхав», — розповідає Радіо.Свобода Сергій Назаров, боєць 93-ї ОМБр із позивним «Сєдой».

За спогадами кіборгів один танк за годину здійснив по вежі 50 пострілів. Росіяни підганяли йому Камаз з боєприпасами.

Через щільний вогонь конструкція не витримала і вежа обвалилася до 5-го поверху.

«Звісно, коли вежа падала над нами – це був один із тих моментів, коли було дуже страшно. Я так присів, а навпроти мене наш командир «Грін», він був контужений уже. І тут такий звук …як лавина, такий шум наростаючий. Ми зустрілися з «Гріном» очима… Знаєте, такий погляд… А вона – вежа – так: «шууух» і такі глухі удари один за одним… І от тоді переді мною наче якась тінь пройшла… Отоді було страшно», — розповідає кіборг Сергій Назаров.

Ми маємо шанувати тих, хто бореться за мир в Україні

За ті бої російські окупаційні війська зазнавали втрат: за бій наші кіборги ліквідували 50 до 250 росіян.

З початку захоплення ДАПу військами ЗСУ вежа стала найнебезпечнішим місцем на фронті. Будівля була міцною і нанести їй ушкодження можна було стріляючи в упор. На початок січня 2015-го року січня вежа вже була суттєво пошкоджена.

У Донецькому аеропорту 13 січня 2015 року через численні обстріли завалилася 51-метрова диспетчерська вежа.

На її верхівці перебували двоє українських військових. Обоє вижили, з травмами потрапили в лікарню. Терористи весь день обстрілювали летовище, а пополудні спробували наступати. Їхні атаки українські бійці відбили.

Вежу звели 2011 року. Вона була найвища в Україні. Тепер залишився лише її бетонний кістяк — бойовики обстрілювали, бо звідти добре видно Донецьк.

Інтенсивний вогонь розпочався близько шостої ранку. Бойовики до полудня обстрілювали з гармат, мінометів та реактивних систем залпового вогню.

Боєць АТО Євген Жуков, відомий за позивним «Маршал», опублікував на своїй сторінці у соцмережі Facebook відео кількох хвилин життя бійців, які боронили Донецький аеропорт.

«Архівчики підняв. Одна зі звичайних поїздок в новий термінал, яких не злічити. Знята бійцем на телефон», — йдеться у тексті до запису.

На відео видно, як «кіборги» розвантажують доправлене продовольство під канонаду ворожих обстрілів.

«Маршал» пише, що за одну поїздку «дорогою жорстких пригод» від ДАПу до Пісків БТР прибували принаймні з  2-3 пробитими колесами і дірою в борту, оскільки бойовики вичікували на техніку українських силовиків і починали її обстрілювати.

Також на відео видно бійця, який не зміг вміститися у БТР і просто ліг зверху.

«Ну, загалом, 10 хвилин незабутнього драйву. І так, це пам’ять, пам’ять про гідне виконання наших бойових завдань», — написав Жуков.

21 січня, було прийняте рішення про відведення українських військових з Донецького аеропорту, оборона якого тривала 242 дні.

Українських силовиків тоді прозвали «кіборгами» за героїчне протистояння ворогам. За цей час загинули 200 бійців і майже півтисячі зазнали поранень.

20 січня фактично закінчилася 242-денна його оборона.

За підрахунками військового експерта Олександра Кривоносова за весь період перебування українських військових в донецькому аеропорту загинуло 100 осіб, а поранено — близько 440. Терористи втратили 800 чоловік загиблими та близько 2-х тисяч пораненими.