28 січня 1986 року об 11-38 за місцевим часом через 73 секунди після старту з космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) на висоті 17 кілометрів вибухнув американський космічний корабель багаторазового використання «Челленджер 10». Загинули 7 членів екіпажу.

новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.media, США, космос, катастрофа, Челленджер 10Екіпаж «Челенджера-10» (зліва направо) — перша вчителька у космосі Кріста Маколіфф, Грегорі Джервіс, Джудіт Резнік, командир Френсіс Скобі, Рональд Макнейр, Майкл Сміт, Елісон Онізука. Точний час загибелі екіпажу невідомий, проте в ході розслідування з’ясувалося, що деякі його члени (як мінімум Онізука і Резнік) пережили руйнування корабля і були у свідомості © NASA

Вибух спричинило пошкодження ущільнювального кільця твердопаливного прискорювача під час старту. Бічні прискорювачі вціліли і деякий час літали, поки не були знищені із Землі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали руїни давнього храму серед поля на Полтавщині. Відео

В результаті пошуково-рятувальної операції, з дна океану були підняті багато фрагментів корабля, в тому числі і відсік екіпажу. Хоча точний час загибелі екіпажу невідомоий, з’ясувалося, що деякі його члени (як мінімум Онідзука і Резнік) пережили руйнування корабля і були у свідомості — ними були включені персональні прилади подачі повітря (також був включений прилад пілота Майкла Сміта, але це міг зробити будь-хто з двох вищезазначених астронавтів). Оскільки ці прилади подають повітря не під тиском, то в разі розгерметизації кабіни екіпаж незабаром знепритомнів.

«Шаттли» того часу не мали системи аварійного порятунку, якими вони були обладнані лише після цієї катастрофи, і шансів на порятунок у екіпажу не було. Астронавти не змогли пережити удару житлового відсіку об водну поверхню на швидкості 333 км/год, коли перевантаження досягла 200g.

Серед екіпажу на кораблі перебувала Кріста Маколіфф, перший учасник проекту «Учитель в космосі». Засоби масової інформації висвітлювали катастрофу з небувалою масштабністю: одне з досліджень показало, що 85% опитаних американців дізналися про катастрофу протягом години після нього.

Після катастрофи програму шатлів згорнули на 32 місяці. За дорученням президента США Рональда Рейгана створили спеціальну комісію для розслідування аварії.

19 грудня 1972 року на Землю повернувся екіпаж американського космічного корабля «Аполлон-17». Шоста і остання висадка людей на Місяць була здійснена на космічному кораблі «Аполлон-17».