У Литві розпочалися президентські вибори. Виборчі дільниці відкрилися в неділю, 12 травня, о 7:00 за місцевим часом і працюватимуть до 20:00. Чинна президент Литви Даля Грібаускайте, котра вже двічі поспіль обиралася на президентський пост, не має права балотуватися втретє.

новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.media, Литві, вибориУчасть у голосуванні мають право взяти 2,5 мільйона литовців

Після двох п’ятирічних термінів чинна президентка Литви Даля Грібаускайте більше не має права балотуватися на посаду. На її місце претендують дев’ятеро кандидатів, троє з яких мають реальні шанси перемогти.

Разом з виборами проводяться також два референдуми — про подвійне громадянство та скорочення кількості парламентарів.

На нинішніх виборах боротьбу за президентське крісло ведуть одразу дев’ятеро кандидатів, однак реальні шанси на перемогу мають троє з них. Насамперед, це колишня міністр фінансів Інгріда Шимон, економіст, екс-радник президента литовського SEB банку Гітанас Науседа і чинний прем’єр-міністр Саулюс Скверняліс.

новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.media, Литві, вибориЕкс-міністерка фінансів Інгріда Шимон вважається фавориткою на цих виборах

Другого туру не уникнути?

Для обрання президентом вже в першому турі котромусь із кандидатів потрібно набрати більше половини голосів від загального числа виборців, яких у Литві налічується близько 2,5 мільйона. Якщо це не вдається нікому з кандидатів, 26 травня відбудеться другий тур за участю двох претендентів, котрі отримали в першому турі найбільшу підтримку.

Судячи з даних соцопитувань, проведених компанією Spinter tyrimai, другого туру не уникнути. Наприкінці квітня соціологи з’ясували, що за Шимон готові були проголосувати 26,2 відсотка литовців, за Науседу — 24,6 відсотка, а за Скверняліса — 16,6 відсотка.

новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.mediaОчікується, що найбільшу конкуренцію Шимон складе економіст Гітанас Науседа

Прихильники Шимон — це переважно жителі великих міст, з вищою освітою і високим рівнем доходів, повідомив DW керівник Spinter tyrimai Ігнас Зокас. За його словами, прем’єр Скверняліс орієнтується на виборців середнього і старшого віку, які проживають в невеликих містечках і в сільській місцевості. А електорат Гітанаса Науседи, на думку Зокаса, досить строкатий — економіста підтримують представники різних верств суспільства як з великих міст, так і з сільських регіонів.

Ще однією особливістю нинішніх виборів є те, що хоч всі три фаворити балотуються як незалежні кандидати, двоє з них є членами провідних партій Литви і підтримують з ними зв’язок. Приміром, Інгріда Шимон була висунута консервативним «Союзом Вітчизни», а Саулюс Скверняліс — «Союзом селян і «зелених». Безпартійним є лише Гітанас Науседа.

новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.mediaПрем’єр Литви Саулюс Скверняліс в числі претендентів на пост президента країни

Подвійне громадянство і скорочення числа депутатів Сейму

Крім президентських виборів, 12 травня литовці зможуть проголосувати відразу на двох референдумах — про подвійне громадянство і про скорочення чисельності депутатів парламенту. Прихильники запровадження подвійного громадянства наголошують, що литовці, котрі емігрували з країни, маючи можливість зберегти два паспорти, отримають потужний стимул повернутися додому і зможуть потім легше реінтегруватися на батьківщині. Згідно з опитуваннями, ідею подвійного громадянства підтримує приблизно половина жителів країни, проти неї — близько 30 відсотків.

Водночас норма конституції про подвійне громадянство, якщо її затвердять, стосуватиметься не всіх держав, а лише тих, які відповідають «критеріям євроатлантичної інтеграції». Це — країни, що входять до Європейської економічної зони (ЄЕЗ), є членами НАТО, або ті, що входять в Організацію економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).