10 років тому, 19 січня 2009-го, Росія і Україна уклали 10-річні контракти на постачання російського газу в Україну і його транзит через українську територію. Угоду після п’яти годинних перемовин підписали прем’єр-міністри Росії і України Володимир Путін і Юлія Тимошенко.

новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.media, Путін, Тимошенко, контракт, постачання російського газу«Виділю головне: у торгівлі природним газом Росія й Україна переходять на ринкову європейську формулу вирахування ціни вже з 2009 року. Крім того, зі схем розрахунків за поставлений газ цілком виключаються різного роду посередницькі структури», — заявив після зустрічі Путін.

«Ми прийшли до взаєморозуміння. Одразу після підписання документів по транзиту та купівлі поставки газу в Європу відновляться. День пройшов плідно», — заявила тоді Тимошенко.

Газові контракти довелось підписувати через відмову російського газового монополіста «Газпрому» у повному обсязі постачати газ в Україну 1 січня 2009-го. Тоді Москва вимагала підписати новий контракт з вищою ціною.

З нового, крім ціни, у контракті опинився пункт «бери або плати». Він передбачав штрафи для української сторони в разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті. Ціна газу того року складала $232.

2010-го президенти України і Росії – Віктор Янукович і Дмитро Медведєв підписали «Харківські угоди». Тоді перебування російського флоту в Криму продовжувалось до 2042 року в обмін на знижку в $100 на кожну тисячу кубометрів газу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки Україна заплатила за газову залежність від Росії: у «Нафтогазі» оприлюднили суму

Після окупації Криму у березні 2014-го Росія в односторонньому порядку скасувала ці домовленості. Тоді почала вимагати нову ціну за паливо — $485. Вдвічі більше, ніж було. Україна не купує російський газ понад чотири роки.

2018-го Стокгольмський арбітражний суд зобов’язав виплатити за угодою 2009-го на користь «Нафтогазу» $ 2,56 млрд. Після перемоги у суді Тимошенко заявила, що без контракту, який вона підписала 2009-го, цього б не сталось.

Будівництво «Північного потоку-2», який постачатиме газ з Росії до Німеччини в обхід України, триває. Будівництво почали минулого року. Наприкінці грудня оператор проекту компанії Nord Stream 2 повідомив, що на сьогодні вже уклали близько 370 км газопроводу.