У Нафтогазі вважають найбільш реалістичним варіантом припинення транзиту російського газу через Україну вже в 2020 році.

новости, новини, Україна, Украина,Толстая Политика, Товста політика, влада, власть, політика, политика, thickpolicy.media, thickpolicy media, thick polic, Росія, Вітренко, Нафтогаз, припинення транзитуВаріант припинення російським Газпромом транзиту природного газу через Україну в 2020 році після добудови газопроводу Північний потік-2 є основним, заявив виконавчий директор НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко.

«Це базовий варіант (base option). Нам доводиться мати справу з цим», — сказав він в Брюсселі в ході дискусії «Майбутнє українського газового транзиту та енергетична безпека Європи».

«Це дуже-дуже реалістично, що не буде транзиту через Україну з 2020 року… Я зараз не бачу підстав очікувати, що буде транзит газу через Україну», — додав Вітренко.

На його думку, Росія вже готується до сценарію припинення транзиту через Україну в наступному році. Як пояснив представник Нафтогазу, для цього Газпром анонсував більше поставок газу в Європу, щоб заповнити газові сховища і виконати зобов’язання перед споживачами при відмові від послуг Нафтогазу навіть в разі, якщо будуть якісь затримки із запуском Північного потоку-2 на початку 2020 року.

Вітренко наголосив, що пропозиція російської сторони на тристоронніх переговорах за участю ЄС про відмову Нафтогазу від виграшу в Стокгольмському арбітражі і повернення до норм чинного транзитного контракту неприйнятно, тому що в цьому контракті відсутні гарантії обсягів транзиту.

«Коли добудують Північний потік-2, скажуть, що ми не потребуємо українського транзиту», — описав вірогідний сценарій представник Нафтогазу.

Він також вказав, що всупереч запевненням Газпрому газ через Північний потік-2 не піде на захід Європи, а буде спрямований через Чехію до Австрії, тим самим збільшивши монополію Газпрому на ринку

Вітренко зазначив, що інші російські компанії, які він не став називати, виявляють зацікавленість в транзиті через Україну газу, який вони видобувають,  що помітно дешевше його поставок за іншими маршрутами або через LNG-термінали, проте в Росії досі існує монополія Газпрому на експорт.

Він підкреслив, що хто завгодно може приходити і бронювати потужності української ГТС по транзиту і Нафтогаз давно пропонує перенести точку покупки російського газу на російсько-український кордон, однак Газпром блокує цей варіант.

Як повідомлялося раніше, прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв назвав три умови, за яких Росія збереже транзит газу в Європу через Україну.

Також голова правління Натофгазу Андрій Коболєв допускає ймовірність, що Північний потік-2 не буде побудований. На думку Коболєва, якщо Північний потік-2 буде побудований, Україна втратить весь транзит.

«Якщо транзит газу по території України не буде проходити, ймовірність повноцінної військової агресії кардинально зростає», — підкреслив він.

Коболєв зазначив, що Україні потрібно залучити закордонні компанії в управління українською газотранспортною системою «і поділитися з ними доходами і доходами в обмін на інвестиції, придбання частки в ГТС, підтримку на Заході».