Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому Виборчий кодекс. Депутати підтримали відкриті списки і відмову від мажоритарки. За проголосувало 230 народних депутатів. 

новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.media, Верховна Рада, Виборчий кодексновости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.media

Раніше депутати відхилили всі 4568 поправок до проєкту закону і перейшла до обговорення проекту Виборчого кодексу. Для цього необхідно було проголосувати за повернення до низки поправок, озвучених робочою групою. Вони змогли це зробити тільки з 17 разу, давши 227 голосів.

Верховна Рада кілька тижнів розглядала понад 4000 правок, поданих до другого читання, але це не мало жодного значення, тому що перед фінальним голосуванням депутати пакетом підтримали понад 1300 поправок (для цього знадобилося майже 20 голосувань), які запропонувала робоча група, що вичитувала документ. Їх перелік виявився таким великим, що його навіть не зачитали повністю під час засідання.

До цього депутати не давали необхідну кількість голосів, при цьому стабільності не було в голосуванні фракцій БПП, «Народний фронт», «Батьківщина», ОПЗЖ, Опоблок, груп «Відродження» та «Воля народу». Також нестабільна ситуація серед позафракційних, хоча, за словами спікера, позафракційні дають багато голосів.

Що змінює новий Виборчий кодекс?

Раніше Верховну Раду обирали за пропорційною системою з закритими партійними списками та на мажоритарних округах. Відтепер обиратимемо парламент за відкритими партійними списками з регіональними округами. Це означає, що партії більше не зможуть за мільйони продавати прохідні місця у своїх списках, а мажоритарники – підкуповувати виборців на округах.

Тепер замість понад 200 одномандатних округів буде 27 регіональних. У кожному окрузі партія формуватиме свій список кандидатів. І партія, і кандидати отримають свої порядкові номери. Щоб виборці їх не забули, усі списки повісять в кожній кабінці.

В бюлетені буде лише дві графи: «Номер партії, за яку віддаєте свій голос» та «Номер кандидата у народні депутати з партійного списку». У них треба буде записати порядковий номер партії та кандидата з неї.

новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.mediaПриклад бюлетеня за новим Виборчим кодексом

Якщо кандидат у народні депутати набере відповідну кількість голосів виборців, він зможе переміститися вверх по списку, або навпаки опуститися вниз. Тобто мандати дістануться не тим, хто перший, другий, третій в регіональній списку партії, а тим кандидатам, хто в цьому списку набрав найбільшу кількість голосів.

Депутатські мандати розподілятимуть пропорційно за результатами виборів. Що більшою буде підтримка партії, то більше мандатів вона отримає. Місця у сесійній залі займуть ті кандидати, які отримали найбільшу підтримку у своєму регіоні.

Прохідний бар’єр залишиться на рівні 5%.

Нова виборча система діятиме не тільки при голосуванні за парламент

Аналогічну виборчу систему застосовуватимуть і на виборах депутатів Верховної Ради Криму, обласних рад, міських рад міст, у яких кількість виборців перевищує 90 тисяч (до таких міст відносяться всі обласні центри, а також кілька інших міст обласного значення).

При цьому на виборах міських голів таких міст пропонується застосувати виборчу систему абсолютної більшості, як при виборах президента: переможець має набрати 50%+1 голос. У випадку, якщо в першому турі ніхто не набере половини голосів, проводитимуть другий тур, у який виходитимуть два кандидати з найбільшою кількістю голосів.

Також планують удосконалити законодавче регулювання передвиборної агітації. Закон уточнює зміст поняття передвиборної агітації та форми її проведення. Крім того, упорядковуються вимоги до діяльності ЗМІ як у частині інформування суспільства про хід виборчого процесу, так і в частині їхньої участі в передвиборній агітації.

Законом передбачена процедура зміни місця голосування онлайн – через кабінет виборця на сайті Держреєстру. Це має допопогти усунути черги в органах Держреєстру виборців.

 

Фінального тексту документа поки що ніхто не знає.

За словами Олександра Черненка, кодекс набуває чинності з 1 грудня 2023 року, крім окремих положень.

Нагадаємо, в першому читанні проєкт Виборчого кодексу Рада підтримала в листопаді 2017 року. 6 червня 2019 року парламент взявся за розгляд його в другому читанні і, згідно з регламентом роботи Верховної Ради, не може розглядати інші питання до ухвалення рішення щодо цього законопроєкту. Всього нардепи подали до нього 4 568 поправок.