За весь час життя і роботи в Нідерландах — а більше 10 років я працюю в одному з найбільших медичних центрів Гааги — жодного разу не довелося розчаруватися в тутешній медицині. Більше того, тепер довіряю тільки голландським лікарям, — пише Вікторія Дроботушенко.

новости, новини, Україна, Украина,Толстая Политика, Товста політика, влада, власть, політика, политика, thickpolicy.media, thickpolicy media, thick polic, медицина, НідерландахВ Королівстві Нідерланди кожен громадянин зобов’язаний мати медичну страховку. Дитяча безкоштовна — до 18 років діти «прикріплені» до полісу батьків. Держава не страхує громадян, страхові компанії приватні.

Страховки є двох видів: базові та додаткові. Перша покриває майже всі основні витрати в разі хвороби і нещасного випадку, за винятком деяких медикаментів. Її вартість приблизно 110 євро на місяць. Може оплачувати роботодавець.

Додаткова страховка гасить візит до фізіотерапевта, дієтолога, окуляри, альтернативні види лікування та багато іншого. Аж до пластичних операцій і перебування у готелі при лікарні, де проходить лікування член сім’ї. Її вартість, залежно від охоплення пакету, може досягати 300 євро на місяць.

Послуги стоматолога страхують окремим пакетом вартістю від 35 євро на місяць

Послуги стоматолога страхують окремим пакетом вартістю від 35 євро на місяць. Страховка покриває, крім лікування, профілактичні огляди 2 рази на рік і чищення зубів 3 рази на рік.

Малозабезпеченим громадянам дають субсидію на охорону здоров’я. Її розмір може доходити до 80% від вартості базової страховки. При цьому кожен, хто звернувся за меддопомогою в Нідерландах, перші 385 євро (на рік) в будь-якому випадку платить сам. Далі вже витрати покриває страховка.

У Голландії вся сфера охорони здоров’я знаходиться на самоокупності. Відповідно, дуже високі ціни на діагностику і лікування. Правда, люди практично не знають розцінок, тому що все оплачують страхові компанії. Але для розуміння назву кілька.

Стоматологія покривається до 1500 євро на рік. Одна пломба коштує приблизно 200-250 євро, коронка приблизно 700 євро. Вартість імплантів від 2000 євро, проте вони не відшкодовуються навіть найдорожчими стоматологічними пакетами.

Консультація у сімейного лікаря — 40 євро, у вузького фахівця — від 60 до 120 євро за прийом в залежності від складності огляду. МРТ однієї частини тіла — 270 євро. Якщо у вас клаустрофобія, то 370 (пацієнту в такому випадку вводять заспокійливе).

Ціни на операції на серці, при яких імплантують імпланти, досягають 175 тисяч євро

Операції теж дорогі. Шунтування серця коштує від 3000 до 6000 євро без перебування в стаціонарі. Ціни на операції на серці, при яких імплантують імпланти, досягають 175 тисяч євро. Операція при онкології грудей з видалення пухлини коштує приблизно 3600 євро, а відновлююча груди операція — до 9000 євро без вартості стаціонару.

Перебування в стаціонарі різниться і залежить від заробітних плат персоналу, який піклується про пацієнтів. Післяопераційне утримання обійдеться від 950 євро на добу.

У Нідерландах, якщо ви себе погано почуваєте, ви не можете відразу йти в лікарню або викликати лікаря додому. Крім того, що сімейні лікарі — в Нідерландах їх називають домашніми — за викликами не їздять, без них до вузьких спеціалістів не потрапити. Тому домашній лікар повинен бути «своєю людиною» добре і давно вас знати.

Якщо пацієнт піде до гастроентеролога без направлення сімейного лікаря, то страхова компанія не відшкодує ні візит, ні діагностику, ні подальше лікування

Наприклад, у вас заболів живіт. Відразу до гастроентеролога йти не можна — необхідно піти до домашнього лікаря, який спробує спочатку вирішити проблему сам. Якщо пацієнт піде до гастроентеролога без направлення сімейного лікаря, то страхова компанія не відшкодує ні візит, ні діагностику, ні подальше лікування.

Машини «швидкої» відрізняються. Є загального призначення — для допомоги при травмах. Є для серцевих хвороб. А є машини інтенсивної терапії, коли пацієнт має травму, як при серйозному ДТП. Або якщо пацієнта потрібно після операції перевезти з однієї лікарні в іншу.

Поїздка «загальної швидкої» на відстань приблизно 5 км коштує до 1000 євро, а машина інтенсивної терапії — 2500-3000 по регіону.

Також не можна з порізом пальця йти в пункт «швидкої допомоги», не те що її викликати. Рахунок прийде неабиякий: від 400 євро. І страхова його не покриє, оскільки розцінить такий похід як необов’язковий.

Є в Нідерландах кілька особливостей, пов’язаних зі сферою охорони здоров’я, які спочатку мене шокували. Наприклад, застуду або нежить у дітей в Нідерландах взагалі не сприймають серйозно. У дітей соплі повинні самі витекти, а кашель в холод — це абсолютно нормально, вважають нідерландські лікарі.

Депресії та емоційне вигорання лікують від півроку до двох. Роботодавці в цьому випадку зобов’язані виплачувати лікарняний

Окремо зупинюся на депресіях і берн-ауті, або емоційному вигорянні. До цього тут ставляться дуже серйозно. Лікування триває довго, від півроку до двох. Лікують хорошими емоціями, відвідинами психолога або психіатра. Роботодавці зобов’язані виплачувати лікарняний в цьому випадку. Більше того, залежно від умов колективних договорів, може виплачуватися 100% зарплати протягом року або іншого встановленого строку.

Тут немає поняття лікарняний лист або щось в цьому роді. Захворів, подзвонив роботодавцю, що не прийдеш, залишаєшся вдома і лікуєшся. У разі тривалих операцій або періоду реабілітації також ніяких довідок від лікаря не потрібно, але вже у зв’язку з лікарською таємницею. Необхідно просто повідомити роботодавця.

Загалом, як і все в Нідерландах, охорона здоров’я розписана і розкладена по поличках. На все є свій протокол і регламент. Тут виліковують апущені випадки, навіть дуже літніх людей рятують. Ставлення шанобливе і попереджувальне. Звичайно, лікарі іноді допускають помилки, але за це не судять строго, якщо немає злого умислу. Завжди в таких випадках медустанови виплачують потерпілому або його рідним у разі смерті скажені компенсації.

Більшість жителі Нідерландів задоволені своєю медициною. Так, вона коштує чималих грошей, але того варта. Я б нікому не довірила своє здоров’я і здоров’я своїх близьких, окрім нідерландських лікарів.