Директор Європейського центру з питань меншин Тове Гансен Маллой розповіла, що мовний закон України відповідає міжнародним стандартам.

мовний закон, нацменшини, новости, новини, Україна, Украина, влада, власть, політика, политика, Толстая политика, thickpolicy.media

«Уряди мають право ухвалювати спеціальні закони щодо державної мови. Це не має становити проблем для національних і етнічних меншин доти, поки законодавчо і на практиці дотримується їхнє право розмовляти та навчатися рідною мовою. Закони про права національних і етнічних меншин дуже поширені у Європі. Вони можуть бути використані для законодавчого регулювання прав мов меншин і таким чином функціонувати паралельно з законами про державну мову», — сказала вона, передає DW.

Український закон про національні меншини потребує оновлення.

«Мати закон щодо державної мови та інший закон про право меншин розмовляти і навчатися рідною мовою — не проблема. Проблемою в Україні є те, що у новому законі про освіту, окрім загальних освітніх потреб, йдеться про мови. Він, на жаль, несинхронізований із іншими двома законами — про державну мову та права нацменшин. Закон про освіту наклав обмеження на вивчення мов нацменшин і тому суперечить закону про національні меншин. Це просто погана законотворчість. Закон слід виправити», — вважає Маллой.

У ЄС представники національних меншин зобов’язані знати державну мову.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Парубій підписав закон про українську мову як державну. Відео

«Міжнародні стандарти та норми щодо обов’язку знати та вчити державну мову дуже чіткі: уряди повинні надати можливості для того, щоб меншини були двомовними. Це не є суперечливим і не повинно бути суперечливим. В інтересах самих представників нацменшин можливість спілкуватися і державною, і рідною мовою. Таким чином вони матимуть набагато більше можливостей. Двомовність сприяє не лише діалогу, але й створенню соціально-економічних можливостей», — сказала вона.

Зранку 25 квітня Верховна Рада ухвалила у другому читанні та загалом законопроект про забезпечення функціонування української мови як державної.

«За» проголосували 279 народних депутатів. 38 парламентарів виступили проти, серед них — уся фракція «Опозиційного блоку».