В одному з районів Закарпатської області 70% дітей не можуть пройти поріг здачі ЗНО з української мови через викладання угорською мовою у школі, заявила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

новости, новини, Україна, Украина,Толстая Политика, Товста політика, влада, власть, політика, политика, thickpolicy.media, thickpolicy media, thick polic, Закарпатської, школа, українська мова, здачі ЗНО

«Ми повинні стояти на сторожі інтересів дитини. Якщо, наприклад, в одному з районів Закарпатської області 70% дітей не змогли навіть перейти поріг складання ЗНО з української мови, і це означає, що вони вже не зможуть вступати в українські вищі навчальні заклади, – це є пряма дискримінація цих дітей», – зауважила Гриневич.

За її словами, вони не змогли навчитися українсько мови через те, що зберігається система викладання у школах тільки мовою національної меншини, до якої вони належать.

«Якщо вони розмовляють угорською повністю в школі на уроках, є тільки два рази на тиждень українська мова, і розмовляють вдома і на вулиці також угорською мовою, а угорська мова – це зовсім інша мовна група. Їм важко вчити українську мову, то у них низькі шанси знати українську мову», – зазначила Гриневич.

Вона також додала, що через це у дорослому житті діти зможуть функціонувати лише о своєму регіоні або будуть вимушені їхати у сусідню країну.

«Очевидно, що угорці, наприклад, не хочуть змінювати нічого — «давайте всі предмети будуть в школах угорською мовою». Ми вже бачимо, до чого це призвело. Дуже часто є опір з боку вчителів, тому що не секрет, що Угорщина як країна доплачує українським вчителям за те, що вони викладають угорською мовою», — розповіла вона.

Поточну мовну ситуацію на Закарпатті міністр освіти назвала такою, що дискримінує дітей.

Нагадаємо, Угорщина послідовно блокує зустрічі представників НАТО та України на найвищому рівні через українську освітню реформу, яка, на думку Будапешта, обмежує права етнічних угорців. Крім того, Будапешт заявив про блокування євроінтеграційних устремлінь Києва до усунення «проблемних», на його думку, положень освітнього закону.

У середу, 13 березня, Кабінет міністрів України подав до Верховної Ради проект закону Про загальну середню освіту.

Зокрема, в ньому пропонується наступна модель навчання для шкіл з мовою навчання національних меншин, мови яких відносяться до мов ЄС (серед них — угорський):

«— Материнською мовою, поряд з вивченням державної, вони навчатимуться у початковий школі;

— У 5 класі не менше 20% річного обсягу навчального часу має почати викладатись українською з поступовим збільшенням обсягу, щоб у 9 класі досягти позначки — не менше 40% предметів вивчаються державною мовою;

— Зі старшої школи не менше 60% річного обсягу навчального часу в цих закладах має читатися державною мовою».