За інформацією російського політолога, доктора історичних наук Валерія Солов’я, Кремль в 2014 році хотів підкупити Геннадія Кернеса (мера Харкова), Михайла Добкіна (тоді — голову Харківської ОДА) і бізнесменів Юрія Димента і Павла Фукса, йшлося про два мільярди доларів.

Політолог заявив, перший транш — 500 мільйонів доларів представники Владислава Суркова (на той момент він був помічником президента Росії Володимира Путіна) передали меру Харкова Геннадію Кернесу, тодішньому голові Харківської ОДА Михайлу Добкіну, а також бізнесменам Павлу Фуксу і Юрію Дименту. Але коли спецоперація не вдалася, не всі з них погодилися повернути гроші. Про це Валерій Соловей розповів Дмитру Гордону.

«Можу сказати, що Україні дуже пощастило (розумію, що це звучить цинічно і двозначно), що вона відбулася тільки Донбасом. Тому що плани були значно більшими. Вони почали здійснюватися в січні-лютому 2014 року, коли ряд керівників Харківської області та Харкова отримали 500 мільйонів доларів першого траншу за те, щоб здати Харківську область Російській Федерації», — повідомив політолог.

За даними Солов’я, аванс зажадали повернути, але погодилися на це не всі.

«Вони отримали частину грошей від людей Суркова. [В цілому] йшлося про суму в два мільярди доларів. За це Харків повинен був першим відкрити свої ворота і зустріти хлібом-сіллю російські танки. Я анітрохи в даному випадку не гіперболізую. Після того як ці плани були зламані в силу обставин, Росія зажадала повернути аванс», — додав політолог.

Соловей уточнив, Добкін і Фукс «повернули гроші відразу ж, без розмов, як тільки Кремль від них це зажадав», а Кернес і Димент «вирішили перехитрити Москву».

«Як ви розумієте, це не вийшло … Кернес відмовився повертати, тому він отримав кулю в хребет (в квітні 2014 року на Кернеса здійснили замах, він вижив, але пересувається на інвалідному візку). Після цього він повернув свою частку авансу. А той [Димент], для науки іншим, був взагалі убитий (Димента .застрелили в лютому 2016 року на цвинтарі), — пояснив він.

Політолог переконаний, Росія хотіла включити до свого складу майже половину України.

«Вся територія, яка влітку 2014 року стала називатися в російському дискурсі «Новоросія», повинна була бути — підкреслюю! — включена до складу РФ … Ніхто в Кремлі, коли плани [по Україні] тільки будувалися, не вважав, що справа обмежиться тільки Кримом або тільки Донбасом. Це вважалося неуспіхом і [стало] особистою невдачею Владислава Юрійовича Суркова, коли справа обмежилася лише Донбасом», — підкреслив Соловей.

На питання, чи отримали гроші керівники інших регіонів країни, він відповів так: «Я цього не знаю. Я можу з упевненістю говорити про чотирьох керівників Харкова і Харківської області».

Читайте

Почему Россия начала гибридную войну или конец бензоколонки