Серед безлічі дивацтв в.о. міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун є одне непорушне правило — вона лобіює інтереси своїх друзів і співвітчизників. Чим український фармринок може бути цікавий іноземним постачальникам? Тим, що на ньому можна збути будь-які препарати з позначкою «зроблено в США» або «зроблено в Європі». Навіть якщо насправді це зроблено в Китаї. Або Індії. Дуже вигідна умова, введена Кабміном у 2016 році. І Супрун його активно «юзає» в своїх інтересах.

новости, новини, Україна, Украина,Толстая Политика, Товста політика, влада, власть, політика, политика, thickpolicy.media, thickpolicy media, thick polic

Основним скандалом, завдяки якому зацікавленість Супрун стало очевидною, виник навколо скасування реєстрації лікарських препаратів проти гепатиту С на вимогу американської компанії Gilead. Ситуація така, що ця корупційна історія може коштувати життя сотням тисяч хворих. У чому ж її суть?

Gilead Sciences Inc — велика американська фармацевтична компанія. Багато років вона поставляла в Україну досить дорогі препарати «Харвоні» вартістю $ 650-700 за упаковку і «Совалді» — $ 1100 за упаковку. Курс лікування одного пацієнта такими препаратами обходиться в $28-54 тис., що майже в 20 разів дорожче, ніж лікування аналогічними препаратами інших виробників.

Через космічну вартість ліків дозволити собі такий курс лікування могли лише окремі щасливчики, які отримали ці препарати безкоштовно за рахунок держави. Але на бюджетні кошти закуповувалося обмежене число дорогих препаратів, тому вистачало далеко не кожному.

У 2016 році експертна рада МОЗ відмовився включити «Харвоні» до Національного переліку основних лікарських препаратів (НПОЛП). Точніше, не сам препарат, а комбінацію його діючих речовин. Сталося це через високу вартість і виникнення монопольної позиції на фармацевтичному ринку, оскільки дана комбінація з 2014 року знаходиться під захистом патенту.

Незважаючи на те, що 14 вересня 2014 року Gilead Sciences Inc. уклала договір добровільного ліцензування з сімома індійськими виробниками лікарських препаратів, Україна не була включена в перелік країн, на які поширюється дія цього ліцензійної угоди.

Супрун замість того, щоб умовити своїх співвітчизників дозволити Україні, де вона очолює МОЗ, використовувати більш дешеві аналоги, пише листи з вимогою записати згадану вище комбінацію діючих речовин в НПОЛП.

І, врешті-решт, досягає своєї мети. При цьому другим кроком відбувається скасування реєстрації генериків. І все це оформлюється в мировій угоді з Gilead, підписану нею особисто. А контроль за її виконанням покладається безпосередньо на стоматолога Ілика.

За заявою голови Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольги Богомолець (у неї Супрун до призначення значилася помічником депутата) натякає, що таке рішення має всі ознаки прямого лобізму інтересів виробника — американської компанії.