Фігурант журналістського розслідування Bigus.info, співробітник НАБУ Дмитро Литвиненко надсилав запити до Індії, чим поставив під загрозу один з найбільших військових договорів в історії України.

Литвиненко, детектив, НАБУ, військовий, контракт, Індія

Про це пише Тетяна Ніколаєнко в статті «Справа «Спецтехноекспорту»: чи загрожує Україні втрата ринку Індії», повідомляє Цензор.НЕТ.

Індія — один з найбільших ринків поставок зброї у світі. І на цьому ринку дуже суворі правила. Якщо Постановою Кабміну 1228 і Господарським кодексом України дозволена діяльність контрагентів, то в Індії це заборонено. За останні роки кілька великих європейський компаній — гравців ринку втратили контракти в Індії саме через підозри в залученні посередників.

У 2009 році було укладено контракт, який є одним з найбільших договорів в історії України на поставку військової техніки. Уряд Індії погодився витратити 400 мільйонів доларів на модернізацію 105 літаків Ан-32, які туди були поставлені ще в 80-х. До кінця 2015 року Україна відремонтувала 40 літаків, решта мають модернізуватися на індійському заводі в Канпурі.

НАБУ завело кримінальне провадження щодо «Спецтехноекспорт». У Національному антикорупційному бюро вважають, що керівники «Спецтехноекспорту», виконуючи цей контракт, завдали шкоди «Заводу 410 цивільної авіації» на суму в 55,5 мільйона гривень. Тому що гроші начебто було заплачено посереднику (компанії Global Marketing SPLTD з ОАЕ), який насправді нічого не робив.

Ще у квітні 2016 року детектив НАБУ Дмитро Литвиненко направив голові правління Hindustan Aeronautics Limited запит, де цікавився, чи передбачає виконання контракту наявність будь-яких інших компаній, окрім українських. Литвиненко — це той самий детектив НАБУ, який згідно з розслідуванням журналістів листувався з Андрієм Рогозою про вилучення «Оптимумспецдеталь» з відповіді бюро, що компанія внесена в провадження в переліку фіктивних фірм.

«НАБУ не має дозволу на самостійну міжнародну діяльність і мало передавати це звернення через ГПУ, але детектив пішов напряму. У листі він зазначив, що чиновники «Спецтехноекспорту» підозрюються в розкраданні державних коштів в особливо великих розмірах. Через два місяці, 6 червня 2016 року, Литвиненко направив другого листа, де вказав, що більше не потребує цієї інформації. Потім ще одне звернення було передано офіційно через ГПУ, і на нього дано відповідь, що іноземних посередників не було. Але іншої відповіді, схоже, і бути не могло», — зазначає Ніколаєнко.

У «Спецтехноекспорті» кажуть, що лист НАБУ від 2016 року справив на Індію «належне» враження. І їм довелося ходити на зустрічі з військовими аташе. Також це відбилося і на доходах від виконання контракту. Точну суму там не називають, але йдеться про десятки мільйонів доларів. Якщо Україну дискваліфікують на індійському ринку, то контракти прогнозовано отримає Росія, кажуть у держкомпанії «Спецтехноекспорт».